Ako si naplánovať kuchyňu

Kuchyňa je srdcom celého bytu, či domu. Pri dnešnom trende otvorených kuchýň už nie je kuchyňa len miestom prípravy a konzumácie jedál, naopak, bola povýšená na najdôležitejšie miesto v domácnosti, centrum života celej rodiny.

Aby ste sa vo svojej kuchyni cítili komfortne, musíte si kuchynskú linku dôkladne naplánovať. Na začiatku plánovania kuchyne je predstava, aký vzhľad má mať nová kuchynská linka. Či už moderná minimalistická alebo útulná rustikálna, dôležité je myslieť hlavne na funkčnosť. Preto je dôležité, najprv si zodpovedať nasledujúce otázky:

1. Rozmery izby a rozmiestnenie prípojok

Pred začatím plánovania musí byť určený maximálny možný rozmer kuchynskej linky a usporiadanie spotrebičov v závislosti od prípojok elektriny, plynu, vody a odpadu.

2. Tvar a štýl

Podľa priestoru, ktorý máme k dispozícii sa rozhodneme, či bude kuchynská linka rovná, v tvare písmena L, a´prípadne U, alebo je priestor natoľko veľkorysý, že môžeme rátať aj s kuchynským ostrovom. Tiež potrebujeme definovať štýl kuchynskej linky tak, aby celá domácnosť pôsobila kompaktne, ako jeden celok. Či už klasická, vidiecka alebo moderná, je dôležité vybrať si taký štýl, ktorý je Vášmu srdcu blízky, aby ste sa vo svojej kuchyni cítili príjemne.

3. Ergonómia

Kuchyňu je vhodné naplánovať podľa tzv. ergonomického trojuholníka – príprava-varenie-umývanie. Tieto tri zóny majú plynule nadväzovať na zóny skladovania a odkladania. Dbajme na to, aby boli vzdialenosti medzi týmito hlavnými pracovnými plochami čo najkratšie a bez prekážok.

4. Spotrebiče

Vyberajte si spotrebiče dôkladne, aby spĺňali všetky Vaše požiadavky. Spotrebiče majte vybrané ideálne už pred začatím plánovania kuchyne, aby ste vedeli, s akými rozmermi je potrebné rátať pri plánovaní kuchynskej linky.

5. Úložné priestory

Rozplánujte si dopredu, kde budete mať uložené kuchynské náradie, riady a potraviny tak, aby všetko bolo na svojom mieste a zároveň poruke, aby bolo kuchynské náradie naozaj Vašim pomocníkom.

https://nabytoklaguna.sk/sk/produkty/kuchyne/kuchyne-na-mieru/

share post: